Conference League: Ολυμπιακός - Φενερμπαχτσέ

Φαίνεται να προβλέπεται ένας αγώνας γεμάτος ένταση και ανατροπές! Με τον κανονισμό αυτόν για τα εκτός έδρας γκολ να μην ισχύει, η Φενέρμπαχτσε θα πρέπει να επιδείξει το καλύτερο της ποδόσφαιρο απέναντι στον αντίπαλό της. Με παράταση και πιθανότητα πέναλτι, ο αγώνας αυτός έχει τη δυνατότητα να κριθεί σε κάθε λεπτό. Ανυπομονώ να δω πώς θα εξελιχθεί!

Ολυμπιακός
Ανάλυση: Ο Ολυμπιακός είναι στην 4η θέση στο πρωτάθλημα, πίσω κατά 4 βαθμούς από τον 1ο ΠΑΟΚ. Το τελευταίο παιχνίδι του ήταν ένα άνετο 5-1 επί της Λαμίας στη Φθιώτιδα για τα playoffs στις 7/4. Σκόραραν οι Γιόβετιτς (στο 22′ με ασίστ από τον Ζέλσον), Ελ Κααμπί (στο 26′ με πέναλτι – η παράβαση κέρδισε ο Γιόβετιτς), Ελ Αραμπί (στο 85′), ενώ σημειώθηκαν και δύο αυτογκόλ από τους Κ. Παπαδόπουλο (στο 45+1′) και Κορνέζου (στο 81′). Προκρίθηκε στους «8» του UECL, κάνοντας μια σπουδαία ανατροπή στο ουδέτερο της Μπάτσκα Τόπολα (Σερβία) απέναντι στη Μακάμπι Τελ Αβίβ. Παρά την ήττα στο Φάληρο με 4-1 στις 7/3, κατάφερε να κερδίσει τους Ισραηλινούς στο 90λεπτο της ρεβάνς στις 14/3 με σκορ 6-1 στην παράταση, με γκολ από τους Γιόβετιτς (στο 93′) και Ελ Αραμπί (στο 103′). Ένας παίκτης που ξεχώρισε στο παιχνίδι αυτό ήταν ο Ελ Κααμπί με δύο γκολ. Ο Ολυμπιακός έχει αναδείξει 5 διαφορετικούς σκόρερ (πέραν των προαναφερθέντων Ποντένσε και Φορτούνη) και 5 διαφορετικούς ασίστμαν (με δύο ασίστ από τον Ποντένσε, ενώ Φορτούνης, Ορτέγα, Ρέτσος και Μασούρας είχαν από μία). Το εκτός έδρας παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ αναβλήθηκε λόγω ευρωπαϊκών υποχρεώσεων και θα διεξαχθεί στις 1/5. Ο επόμενος αγώνας του Ολυμπιακού είναι η ρεβάνς στην Τουρκία στις 18/4.

Αγωνιστικά νέα: Οι Καμπράλ (Ε), Βέζο (Α), Ναβάρο (Ε), Άμπεϊ (Α), Μπιανκόν (ΜΑ) και Ζέλσον (ΜΕ) δεν βρίσκονται στην ευρωπαϊκή λίστα. Οι Τσικίνιο (Μ), Φορτούνης (ΜΕ) και Κάρμο (Α) ξεκουράστηκαν στο προηγούμενο παιχνίδι και είναι διαθέσιμοι. Ο Ποντένσε (ΜΕ) λείπει λόγω τιμωρίας, ενώ οι Ορτέγα (Α) και Αλεξανδρόπουλος (Μ) έχουν ξεπεράσει τους τραυματισμούς τους και είναι έτοιμοι για αγωνιστική δράση. Ο Ντόη (Α) βρίσκεται εκτός πλάνων του προπονητή, αλλά παραμένει στην προεπιλογή.

Φενέρμπαχτσε
Ανάλυση: Η κατάσταση στην Φενέρμπαχτσε παραμένει εξαιρετικά αμφίρροπη, καθώς την περασμένη Κυριακή αντιμετώπισε τη Γαλατάσαραϊ στον τελικό του Σούπερ Καπ στη Σανλιούρφα. Παρά το γεγονός ότι δέχθηκε γκολ στο πρώτο λεπτό από τον Ικάρντι, η ομάδα αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο άμεσα μετά από απόφαση του ιδιοκτήτη Αλί Κοτς, ως ένδειξη διαμαρτυρίας προς την Ομοσπονδία λόγω της μη εκπλήρωσης των επιθυμιών της. Βρίσκεται στην 2η θέση της βαθμολογίας, πίσω από την αντίπαλο της Γαλατάσαραϊ (με διαφορά 2 βαθμών). Στο Κόνφερενς Λιγκ, η Φενέρμπαχτσε εξασφάλισε την πρόκρισή της παρά την ήττα μέσα στο γήπεδό της (1-0) απέναντι στην Ουνιόν Σεντ-Γκιλουάζ, χάρη στο εντυπωσιακό 3-0 στο Βέλγιο. Ωστόσο, στο δεύτερο παιχνίδι του Καντίκιοϊ δεν εμφάνισε καλή απόδοση, χάνοντας πολλές μονομαχίες και δέχοντας γκολ στο δεύτερο ημίχρονο (στο 68′). Παρ’ όλα αυτά, κατάφερε να εξασφαλίσει την πρόκρισή της στα προημιτελικά, δηλώνοντας πλέον ανοιχτά την πρόθεσή της να φτάσει μέχρι το τέλος της διοργάνωσης. Την εκτός έδρας αναμέτρηση με την Καραγκιουμρούκ ακολουθεί την επόμενη Κυριακή.

Αγωνιστικά νέα: Οι μέσοι Γιουκσέκ, Φρεντ και ο εξτρέμ Ουντέρ ταξίδεψαν στον Πειραιά, ενώ απουσιάζουν ο στόπερ Τζικού, ο μέσος Γιαντάς και ο φορ Κινγκ. Επίσης, εκτός της αποστολής είναι ο στόπερ Λουάν Πέρες για πολλούς μήνες τώρα. Ο μπακ/χαφ Οσάβι-Σάμουελ, που έχασε το τελευταίο ματς λόγω τιμωρίας, βρίσκεται διαθέσιμος. Επιπλέον, ο φορ Κεντ είναι δηλωμένος στην ευρωπαϊκή λίστα, ενώ εκτός αυτής είναι ο στόπερ Αζίζ, ο δεξιός μπακ Μουλδούρ και ο φορ Ντουρσούν. Κανένα θέμα δεν υπάρχει με τον φορ Μπατσουαγί, ο οποίος αναμένεται να ξεκινήσει ως βασικός, όπως συνηθίζεται στα ευρωπαϊκά παιχνίδια.